Przejdź do treści
Strona główna » NASA pokazuje skutki zmian klimatu na Ziemi.

NASA pokazuje skutki zmian klimatu na Ziemi.

  Od wieków klimat na ziemi ulegał zmianie jednak to w ostatnim półwieczu zaszły najbardziej drastyczne zmiany klimatyczne. Ma to ścisły związek z działalnością człowieka. Obecne ocieplenie klimatu przebiega 10 razy szybciej niż dotychczas, a wzrost dwutlenku węgla nastąpił niemal 250 razy szybciej niż w przypadku naturalnych źródeł.

  W 2021 roku powstał raport w którym wykazano, że średnia temperatura powierzchni Ziemi wzrosła już o 1,1 stopnia Celcjusza względem epoki przedprzemysłowej tj. 1750r. Obecnie przyjmuje się, że w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat temperatura na Ziemi wzrośnie o 1,5 stopnia Celcjusza co wiąże się ze zmianami we wszystkich rejonach Ziemi oraz będzie miało wpływ na wszystkie organizmy.

  Zmiany najlepiej widoczne są krajobrazie. Następuje topnienie lodowców, wzrost poziomu mórz, susze i fale upałów. Do tego dochodzą gwałtowne zjawiska pogodowe jak intensywne ulewy, powodzie, burze, pożary.

  NASA opublikowała zdjęcia na których możemy na własne oczy przekonać się jak dużym zagrożeniem dla nas jest ocieplenie klimatu. Musimy zdać sobie sprawę, że nie jest to problem przyszłych pokoleń ale zaczął dotyczyć nas.

  Park Narodowy Fiordów Kenai, Alaska. Pierwsze zdjęcie wykonano latem między 1920 a 1940 rokiem. Drugie zdjęcie pochodzi z września 1995 roku. Pokrywa lodowca cofnęła się w tym czasie o 10 km.

  Jezioro Mead, największy zbiornik wodny w Stanach Zjednoczonych w lipcu roku miał najniższy poziom w historii.

  13 sierpnia 1941 – 31 sierpnia 2004 Lodowiec Muir, Alaska

  1978 – 2011 Największy tropikalny lodowiec Quelccaya cofnął się na ląd, pozostawiając jezioro o powierzchni około 86 akrów i głębokości około 60 metrów.

  Zdjęcia pochodzą ze strony https://climate.nasa.gov