Przejdź do treści
Strona główna » Olejki przeciw szkodnikom roślin. Naturalne środki, które zwalczą choroby roślin doniczkowych.

Olejki przeciw szkodnikom roślin. Naturalne środki, które zwalczą choroby roślin doniczkowych.

  O olejkach eterycznych mówi się przeważnie w kontekście aromaterapii. Na naszym blogu pisaliśmy o wspaniałych właściwościach i zastosowaniu olejów, które można również wykorzystać w domowym SPA.

  W dzisiejszym wpisie znajdziecie przydatne informacje na temat wykorzystania olejków eterycznych i ich właściwości nie tylko w aromaterapii czy kosmetyce.
  Coraz częściej olejki wykorzystywane są do walki ze szkodnikami roślin doniczkowych. Poniżej znajdziecie małe kompendium wiedzy na temat olejków eterycznych wykorzystywanych w tym celu.

  Najczęściej wymienianym olejkiem eterycznym stosowanym do roślin jest niewątpliwie olejek neem, który stał się bardzo popularny. Jednak obok olejku neem istnieje wiele innych olejków roślinnych, które wykazują podobne właściwości i zawierają dodatkowo bogate esencje zapachowe. Właśnie te olejki chcemy wam przybliżyć w dzisiejszym wpisie.

  Spośród ogromnej ilości olejów, wybieramy dla Was najbardziej skuteczne, które pomagają zwalczać choroby grzybowe oraz owady. Olejki eteryczne i ich składniki wykazują doskonałe działanie hamujące wzrost bakterii oraz grzybów. W przypadku metod naturalnych należy jednak pamiętać o profilaktyce, czyli pryskamy systematycznie, najlepiej jeszcze przed pojawieniem się problemu. Druga ważna informacja, wszystko co w nadmiarze może zaszkodzić, dlatego przed przystąpieniem do olejowania należy wykonać próbę na roślinie. Nie wszystkie rośliny będą dobrze przyjmować olejki.

  olejek do roslin

  Najskuteczniejsze olejki do roślin:

  • z geranium
  • lawendowy
  • eukaliptusowy
  • pomarańczowy oraz cytrynowy (cytrusowe)
  • sosnowy
  • z oregano
  • z drzewa herbacianego
  • neem
  • cynamonowy
  • goździkowy
  • miętowy

  Olejek z geranium

  Wystarczy potrzeć listek geranium aby przekonać się jak intensywny zapach wydziela ta roślina. Wykorzystywany jest w aromaterapii i polecany szczególnie osobom, które zmagają się m.in. z depresją. Olejki eteryczne powodują uczucie odprężenia, łagodzą napięcie mięśniowe, pomagają w skupieniu. Wystarczy wylać kilka kropli olejku z geranium w pobliżu poduszki aby zapewnić sobie spokojniejszy sen. Wiele osób sporządza z liści geranium napary do picia, które działają prozdrowotnie.

  Olejek z drzewa herbacianego

  Choć stosowany jest głównie jako składnik kosmetyków do twarzy i włosów, znany jest również z działania przeciwbakteryjnego. Podobnie jak wiele innych olejków, w praktyce można go zastosować jako naturalny preparat do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Jest jednym z najsilniejszych antyseptyków wśród olejków eterycznych. Posiada działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Mechanizm działania przeciwbakteryjnego i przeciwgrzybicznego opiera się na destabilizacji i zniszczeniu błony komórkowej bakterii.

  Olejek eukaliptusowy

  W jego składzie znajdziemy przede wszystkim eukaliptol, czy inaczej cyneol – substancję o właściwościach przeciwbakteryjnych i odświeżających. Znany jest głównie ze swojego intensywnego zapachu, dzięki któremu skutecznie odstrasza komary, muchy a nawet owady i insekty takie jak pchły. Woń eukaliptusa jest bardzo orzeźwiająca, działa odświeżająco i delikatnie dezynfekuje przestrzeń rozpylony w powietrzu. Zastosowany w aromaterapii odpręży i poprawi samopoczucie podczas kąpieli.
  Olejek eukaliptusowy idealnie nadaje się do spryskiwania roślin i przemywania liści.

  Olejek cytrusowy

  Ma charakterystyczny cytrusowy zapach i żółtawy kolor. Jego zapach unoszący się w powietrzu, przynosi uczucie ukojenia, regeneracji ale także pobudzenia. W swoim składzie ma 40 różnych związków, z głównym limonen, ale także terpeny, geraniol, bioflawonoidy, kumaryna i pektyny.
  Olejek ten wykazuje silne i długotrwałe działanie antyseptyczne, zatem doskonale wzmacnia układ odpornościowy oraz chroni przed niebezpiecznymi bakteriami. Bardzo chętnie wykorzystywany jest w aromaterapii, ponieważ działa odprężająco. Rozpylony w powietrzu olejek cytrusowy wspomaga koncentrację oraz pozwala zmniejszyć bóle migrenowe, wyciszyć. Tak samo jak inne olejki eteryczne również i cytrusowy warto mieć w domu i stosować go do pielęgnacji roślin oraz jako substytut środków chemicznych do walki z chorobami.

  Olejki możecie też stosować jako serum do roślin. Olejkami możemy spryskiwać listki bądź je przemywać, w ten sposób wpłyniemy pozytywnie na kondycję i wygląd naszych okazów.
  W ten sposób możemy naturalnie dbać o rośliny i działać prewencyjnie, jednocześnie unikając stosowania środków chemicznych. Olejki sprzedawane są w ekologicznych szklanych buteleczkach, które można używać wielokrotnie.

  Jak stosować olejki do roślin?

  Pamiętajcie, że olejki eteryczne są bardzo mocno stężone, dlatego należy zawsze pamiętać, że przed zastosowaniem trzeba je rozcieńczać z wodą. Nigdy nie wolno stosować nierozcieńczonego olejku, gdyż sprzedawany jest praktycznie pod postacią czystej esencji i mógłby spalić rośliny.
  Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z olejami rozcieńcz olejek w jak największej ilości wody, mogą to być proporcje np.: 5 kropli na 1 litr wody, do takiej mikstury dodaj szare mydło. Gdy zauważysz, że proporcje odpowiadają roślinie możesz zmodyfikować dawkowanie i dawać więcej oleju. Pamiętaj aby przed pierwszym zastosowaniem wypróbować przygotowany roztwór na listku, nie spryskuj ani nie przemywaj od razu całej rośliny.
  Przygotowanym roztworem możesz przemywać rośliny doniczkowe bądź je spryskiwać. Rytuał powtarzaj regularnie raz w miesiącu.