Przejdź do treści
Strona główna » Przesadzanie roślin doniczkowych. Jak dobrze to zrobić.

Przesadzanie roślin doniczkowych. Jak dobrze to zrobić.

  przesadzanie roslin

  Kiedy najlepiej przesadzać rośliny?

  Dzisiaj chcielibyśmy podpowiedzieć Wam jak prawidłowo przesadzać rośliny doniczkowe. Pamiętajcie, że najlepszy okres na przesadzanie roślin to połowa lutego. Trwa on całą wiosnę. Drugi możliwy termin wypada na jesieni. W okresie letnim, jeśli nie ma takiej potrzeby lepiej nie przesadzać. W październiku natomiast rośliny przechodzą w stan spoczynku i powinniśmy dać im odpocząć. Oczywiście, istnieją odstępstwa od reguły, gdy na przykład zaobserwujemy, że roślina ma bardzo ciasną doniczkę, ma przerośnięte korzenie, zaczyna marnieć lub liście zaczynają żółknąć.

  jak przesadzic rosline mossmoss blog
  Po lewej przykład rośliny idealnej do przesadzenia. Po prawej przykład skrajny. Starajmy się nie dopuścić do takiego stanu.

  Do jakiej ziemi przesadzać rośliny?

  Bardzo istotną kwestią będzie dobór odpowiedniej ziemi. Odradzamy kupno ziemi uniwersalnej i stosowanie jej do wszystkich roślin. Wiele gatunków wymaga zupełnie innego podłoża. Warto poprosić o przygotowanie odpowiedniej mieszanki w kwiaciarni, profesjonalni floryści posiadają dużą wiedzę i chętnie przygotują wam ziemię. Koszt takiego podłoża jest trochę droższy od ziemi sprzedawanej w supermarketach ale będziecie mieć pewność, że ziemia jest dobrze dobrana.  

  jak przesadzic rosline mossmoss blog doniczka drenaz

  Do jakiej doniczki przesadzić rośliny?

  Często popełnianym błędem jest przesadzanie roślin do zbyt dużej doniczki. Najrozsądniej będzie, jeśli średnica doniczki będzie miała maksymalnie 2-4 cm średnicy więcej od poprzedniej, wówczas mamy pewność, iż roślina będzie się prawidłowo rozwijała. Przesadzenie do zbyt dużej doniczki może spowodować, że intensywniej będą rozwijały się korzenie a nie liście. Nie o to nam chodzi 😉

  jak przesadzic rosline mossmoss blog doniczka i oslonka

  Doniczka czy osłonka?

  Pamiętajmy, że do przesadzania używamy doniczki a nie osłonki. Jaka jest różnica? Każda doniczka posiada na dnie otwory. Osłonka służy do zasłonięcia plastikowej doniczki i nie posiada otworów na spodzie. Nie wolno wsadzać roślin do osłonek, ponieważ na dnie będzie zbierała się woda, która spowoduje gnicie korzeni a co za tym idzie, śmierć rośliny. Gdy mamy już odpowiednią ziemię i doniczkę, możemy przystąpić do działania. Idealnym rozwiązaniem jest zrobienie roślinie drenażu, czyli nasypanie na spód doniczki niewielkiej ilości keramzytu, żwirku, pokruszonego styropianu lub nawet rozbitej starej terakotowej doniczki. Następnie sypiemy niewielką ilość ziemi.

  przesadzanie roslin

  Czasami zdarza się, że roślina nie chce wyjść z doniczki. Nic na siłę! Aby nie uszkodzić systemu korzeniowego należy rozciąć plastikową doniczkę lub zbić starą ceramiczną.

  Delikatnie wyciągamy roślinkę ze starej doniczki i obsypujemy lekko starą ziemię, pamiętajmy, żeby nie obsypywać jej na siłę i zbyt mocno, ponieważ możemy w ten sposób uszkodzić system korzeniowy. Usunęliśmy resztki starej ziemi, możemy wsadzić ją do doniczki i całość zasypać pozostałą ziemią. Na koniec lekko ugniatamy podłoże. Nowa warstwa ziemi nie może być dużo wyżej niż poprzednia warstwa, ponieważ może to powodować gnicie łodygi!


  Pamiętajcie o podlaniu rośliny, robimy to po przesadzeniu. Nie nawozimy roślin 3 tygodnie.