Prawidłowa pielęgnacja i choroby roślin to zagadnienia, które nurtują każdego posiadacza roślin, bez względu czy jest na początku swojej przygody z roślinami, czy jest doświadczonym ogrodnikiem. Kluczową kwestią jest umiejętność odróżnienia rośliny, która ucierpiała w wyniku pojawienia się na niej owadów czy choroby grzybowej, a rośliny przesadnie podlewanej czy wręcz zasuszonej.
Choroby roślin pogrupujemy na różne przypadłości takie jak przelanie, zasuszanie, choroby grzybowe czy szkodniki.
W tym poście odnajdziecie wskazówki jak odróżnić czy roślina faktycznie została zainfekowana chorobę grzybową, czy jej wygląd to wynik zbyt intensywnego podlewania. Dodatkowo dowiecie się co robić, gdy doszło do przelania.
Niestety, ale bardzo często stan naszych roślin jest wynikiem zbyt nadgorliwego nawadniania.
Jak zatem odróżnić czy roślina została zalana? Poniżej znajdziecie przykłady, dzięki którym będziecie w stanie sami stwierdzić jakie błędy pielęgnacyjne popełniacie.
Co zrobić aby nie zalać roślin:
- Roślina musi być posadzona do doniczki, która ma otwory, a nie do osłonki (czym się różni osłonka od doniczki przeczytacie w naszym poście Przesadzanie roślin). W przypadku bardzo dużych roślin można posadzić do dużej osłonki ale tylko jeśli na dnie donicy jest przynajmniej 15 cm warstwa drenażu.
- Rośliny należy przesadzać do podłoża dobranego pod konkretny gatunek roślin. Inne wymagania mają paprocie a jeszcze inne kaktusy.
- Podlewaj tak, aby zamoczyć całą powierzchnię podłoża. Najlepszą metodą jest włożenie jej na 10-15 minut do miski z wodą, zalanie doniczki do 3/4 wysokości i pozwolenie, aby woda sama wchłonęła się w ziemię. Jeśli nie masz takiej możliwości staraj się podlewać tak, aby całe podłoże przesiąknęło wodą, zatem wodę rozlewaj równomiernie po całej górnej powierzchni doniczki.
- Po podlaniu odczekaj 10-15 minut i nadmiar wody, która znajdzie się na podstawce lub w osłonce obowiązkowo wylej.
- Nie podlewaj roślin codziennie! Podlewamy dopiero wtedy, gdy ziemia jest sucha i jasna. Każda roślina potrzebuje innej wilgotności, sukulenty i kaktusy muszą mieć przerwę między podlewaniem.
Jak sprawdzić czy roślina nie ma za mokro w doniczce?
- Wkładamy palec i macamy podłoże, jeśli ziemia jest nadal mokra wstrzymujemy się z podlewaniem.
- Wkładamy wilgotnościomierz, urządzenie do badania wilgotności podłoża. Jeśli wskazówka wskaźnika pokazuje „sucho” wówczas podlewamy, jeśli jest na „mokro” lub „średnio” nie podlewamy.
- Możemy również użyć drewnianego patyczka od szaszłyka. Zostawiamy go wbitego w ziemię na 30 minut. Po tym czasie wyciągamy i sprawdzamy, czy jest wilgotny. Jeśli patyczek jest mokry nie podlewamy.
Gdy roślina jest przelana. Jak prawidłowo rozpoznać objawy?
- Na liściach pojawiają się miękkie brązowe plamy, szczególnie przy krawędziach. Z czasem, plamy mogą zająć dużą część liścia i wówczas mogą zacząć występować choroby grzybowe.
- Jeśli w porę nie zidentyfikujemy prawidło problemu na liściach pojawiają się brązowe plamy, które mają żółte obwódki, rozpoczęła się choroba grzybowa.
- Roślina zaczyna zrzucać liście, zazwyczaj są to liście w kolorze brązowym.
- Jeśli łodyga zaczyna robić się miękka, a roślina zaczyna gnić od korzeni, może to być objaw przelania (w przypadku sukulentów również przesuszenia).
- W skrajnych wypadkach może dojść do gnicia korzeni. Wyciągnij roślinę z doniczki. Jeśli korzenie są ciemne i wyczuwalny jest zapach zgnilizny, roślina została zalana.
- Podłoże jest mokre i występuje na nim biały nalot w postaci pleśni.
- Pojawiają się szkodniki, zazwyczaj ziemiórki (wyglądają jak małe muszki owocówki).
Przelana roślina – ratunek
Jeśli występuje większość objawów należy podjąć zdecydowane kroki:
- Wyciągamy roślinę z doniczki. Jeśli ziemia swobodnie odpada od korzeni, staramy się usunąć jak najwięcej mokrego podłoża.
- Gdy korzenie są przerośnięte a podłoże mocno zbite należy owinąć bryłę korzeniową papierowymi ręcznikami i włożyć ją na kilka godzin do miski z suchym ryżem. Ręczniki oraz ryż skutecznie wchłoną nadmiar wilgoci.
- Jeśli korzenie są brązowe i nieprzyjemnie pachną, wszystkie miękkie i zgniłe korzenie przycinamy. Podczas przycinania należy odkażać nożyczki spirytusem, aby nie przenieść bakterii na zdrowe korzenie.
- Jeśli chcemy wykorzystać tę samą doniczkę starannie ją myjemy. Najlepiej użyć mydła do mycia roślin.
- Przegotowujemy mieszankę przepuszczalnej ziemi dobraną do konkretnej rośliny. Każdy gatunek potrzebuje innego podłoża.
- Na spód doniczki koniecznie sypiemy warstwę drenażu, która pozwoli na swobodny przepływ powietrza do korzeni.
- Sadzimy do nowego podłoża.