Przejdź do treści
Strona główna » Co zrobić z choinką po Świętach?

Co zrobić z choinką po Świętach?

  Co zrobić z choinką to jedno z częstych pytań, które nurtuje nas, gdy Święta Bożego Narodzenia miną. Pięknie udekorowana choinka to niezbędny element świątecznego wystroju naszych wnętrz.
  W poniższym wpisie znajdziecie podpowiedzi jak przedłużyć życie choinki albo jak poprawnie ją zutylizować.


  Pamiętajmy, że obecnie mamy bardzo duży wybór choinek, zarówno ciętych jak i ukorzenionych. Wiele szkółek oferuje w sprzedaży świerki, jodły oraz sosny. Niezależnie od tego jaką choinkę kupiliśmy (z systemem korzeniowym czy ciętą) w ciepłym pomieszczeniu wytrzyma około 2 tygodni.

  Co z choinką ciętą?

  choinka po swietach

  Aby poprawnie zutylizować choinkę po Świętach możemy:

  • Wynieść pocięte wcześniej drzewko do pojemnika na bioodpady, jeśli taki pojemnik mamy dostępny,
  • Wystawić obok pojemnika na śmieci zmieszane, jeśli nasza wspólnota/spółdzielnia nie wyodrębniła osobnego kontenera da bioodpady,
  • Choinkę można również wystawić przy kontenerze na śmieci wielkogabarytowe,
  • Możemy również zrobić sobie kompost – pociąć choinkę na małe kawałki i wyrzucić na kompostownik. Kompost to idealna odżywka dla wszystkich roślin. Choinkę należy rozdrobnić – odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części. Jeśli potniemy na bardzo małe kawałki, to pozostałości możemy użyć, jako nawóz pod roślinami w ogrodzie.
  • Choinki można także pozostawić przy osiedlowym śmietniku (nie wrzucamy do kontenera), skąd zostaną zabrane i potraktowane jako odpady komunalne. W miastach często organizowane są zbiórki drzewek. Drzewka służą jako biomasa do ogrzewania mieszkań. Informacje o tego typu zbiórkach możemy uzyskać na stronach urzędów gminy.

  Co z choinką w doniczce?


  Choinka w doniczce to rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się drzewkiem również po Świętach. Jeśli kupimy choinkę ze sprawdzonego źródła to możemy być pewni, że system korzeniowy został odpowiednio przycięty i drzewko będzie miało duża szansę rosnąć dalej. Również w przypadku choinek w doniczce możemy postąpić dokładnie tak samo jak w przypadku choinek ciętych. Pamiętajmy tylko o wrzuceniu plastikowej doniczki do odpowiedniego kontenera.
  Jeśli chcemy aby choinka po Świętach zdobiła nasz balkon, taras czy ogród, musimy zastosować się do kilku zasad.
  Po pierwsze, drzewko nie powinno być trzymane w ciepłym pomieszczeniu (w domu, mieszkaniu) nie dłużej niż 2 tygodnie, ponieważ po tym czasie może się rozhartować. Kupując choinkę na Święta musimy odpowiednio zaplanować czas, tak aby drzewka nie kupować za wcześnie. Spośród wielu dostępnych choinek warto kupić taką, która będzie miała największe szanse na przeżycie.


  Drugie życie choinki po Świętach – balkon.

  choinka nowe przyrosty
  Jasne końcówki na gałęziach to świeże przyrosty. Należy poczekać
  z wynoszeniem drzewka do ustąpienia mrozów.


  Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup choinki z systemem korzeniowym, warto wybrać świerk bądź sosnę. Te dwa gatunki mają znacznie większe szanse na przeżycie niż niekłujące jodły.
  Aby nasza choinka przetrwała również po Świętach, należy jak najkrócej trzymać ją w domu oraz sprawdzić czy w między czasie nie wypuściła nowych pędów. Jeśli pojawiły się nowe pędy, musimy zaczekać i nie wystawiać drzewka na zewnątrz aż do definitywnego ustąpienia mrozów. Jeśli nasza choinka nie ma nowych przyrostów, możemy zastanowić się gdzie możemy dać jej drugie życie. Najłatwiej będzie zacząć od wystawienia jej na balkon bądź podwórko. Drzewko, które docelowo będzie zdobiło nasz balkon warto przesadzić na wiosnę do większej donicy, ale zanim to nastąpi należy pamiętać o podlewaniu choinki w zimie! Nawet jeśli stoi już na zewnątrz, bardzo ważne jest nawadnianie, zwłaszcza podczas mrozów.
  Choinka wystawiona na zewnątrz może początkowo marznąć, dlatego warto zabezpieczyć donicę i wyścielić ją słomą i owinąć jutą bądź agrowłókniną.

  Drugie życie choinki po Świętach – wysadzenie do gruntu.

  Choinkę po Świętach można również zasadzić do gruntu. Jeśli sprawdziliśmy czy drzewko nie wypuściło nowych pędów i nie trzymaliśmy go zbyt długo w pomieszczeniu, możemy zasadzić naszą roślinę do ziemi. W kolejnych latach będzie można ją nawozić naturalnym kompostem (który możemy również sami przygotować) przyozdabiać światełkami i cieszyć się jej widokiem zza okna.
  Choinkę w doniczce można również podarować znajomym, którzy niedawno nabyli ogródek działkowy lub działkę pod budowę domu.

  Drugie życie choinki po Świętach – oddanie do lasów państwowych lub do gminy

  Dla osób ceniących zrównoważony rozwój istnieje jeszcze jedno rozwiązanie – co zrobić z choinką po Świętach. Choinkę w doniczce, która rokuje można odwieźć do lasów państwowych lub do gminy. Przyjmują oni jednak tylko rodzime drzewka takie jak sosny i świerki pospolite. Jodły oraz świerki srebrne nie są przyjmowane. Więcej informacji uzyskacie na stronie Lasów Państwowych www.lasy.gov.pl lub na oficjalnych stronach gmin.

  swierk pospolity
  Gałązki świerka pospolitego
  choinka swierk srebrny
  Gałązki świerka srebrnego
  drzewko swiateczne sosna
  Gałązki sosny
  jodła
  Gałązka jodły. Zdjęcie pochodzi ze strony Lasów Państwowych www.lasy.gov.pl

  Jeśli żadna z powyższych opcji Was nie dotyczy, możecie również rozglądać się za akcjami, które organizują ogrody zoologiczne bądź gminy. Często drzewka z takich zbiórek służą za opał, gdyż trafiają do elektrociepłowni. W ogrodach zoologicznych służą zwierzętom za karmę oraz wyściółkę.